نام ارزیاب سیده زهرا ارجائی
تاریخ ارزیابی 1402.07.01

| چوپان کوچک |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب داستان بلند
نویسنده عبدالرحمان اونق
گروه سنی +7
انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 258
شماره و سال آخرین چاپ چاپ دوم 1396
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 4

توضیحات اجمالی

چوپان کوچک داستان پسر نوجوان عشایری است که همراه پدر و عموهایش چوپانی می‌کند. پدربزرگش در جوانی درس خوانده و بین عشایر طبیب است. زندگی آنها روال عادی خود را دارد تا اینکه یک معلم با اتوبوسی که محل برگزاری کلاس درس است به چاروای آنها می آید. بزرگان عشایر با آمدن این معلم و باسواد شدن بچه هایشان مخالف‌اند. آنچه در این داستان میخوانیم، اتفاقاتی است که بعد از آمدن معلم و اتوبوسش به چاروا در میان عشایر اتفاق می افتد…

نکات مثبت و منفی

توجه به برگزاری نماز جماعت اول وقت در چاروا، ارتباط توام با احترامِ شخصیتهای داستان با پدربزرگ و مادربزرگ شخصیت اصلی و توجه به اقلیت مذهبی اهل تسنن و اشاره به رسوم و آداب ویژه‌ی آنها مثل برپایی نماز تراویح و.. جزو ارزش های این کتاب است. با توجه به اینکه داستان در مورد زندگی قبایل عشایر ترکمن است، اصطلاحات بومی زیادی دارد که البته در اغلب موارد معنای انها به صورت پاورقی در کتاب امده است و در آشنایی بیشتر مخاطب با فضای زندگی عشایر بسیار موثر است.
عبارات و مکالمات به دور از ادب در طول داستان و ارتباط نه چندان خوب آیحان با پدرش از نکات منفی کتابند. بخشی که گرگها به گله حمله می‌کنند و نوجوان زخمی شده و بیهوش می‌شود، ممکن است برای نوجوان حساس آزاردهنده باشد.

قوت ادبی

ویژگی های ظاهری

تصویر روی جلد کناب گرچه متناسب با موضوع داستان است، اما جذابیت بصری چندانی برای مخاطب نوجوان ندارد.

مخاطب خاص

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول