نام ارزیاب احمدی
تاریخ ارزیابی

| چغک |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب داستان بلند
نویسنده صهبا
گروه سنی +7
انتشارات موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 359
شماره و سال آخرین چاپ چاپ دوم 1379
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 5

توضیحات اجمالی

چغک داستان پسر نوجوانی به نام محمدمهدی است که در بحبوحه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی در مشهد جزو فعالان و مبارزان ضد رژیم شاهنشاهی است. از آنجا که جثه‌ی ریزی دارد، بین بزرگترها به چغک( گنجشک در گویش مشهدی) معروف شده است. این کتاب وقایع نهم و دهم دی ماه ۱۳۵۷ را روایت میکند.و در خلال این روایت به نقش کلیدی آقای خامنه ای در شکل گیری انقلاب در مشهد می‌پردازد.

نکات مثبت و منفی

این کتاب به جهت آشنایی نوجوانان با شخصیت رهبر انقلاب به نگارش درآمده است. نوجوانانی که بدون ترس از شهادت و با پیروی از رهبری مبارزات، علیه ظلم و ستم شاه، فعالانه مبارزه می‌کنند و به پیروزی امیدوارند. نکات مثبت تربیتی مثل همدلی و هم‌دردی، ادب در رفتار با بزرگترها، اطاعت از رهبر، اجرای شعائر و مناسک دینی، شجاعت و توجه به ارزش شهادت در اثر گنجانده شده است. وقایع تاریخی و مکانهای ذکر شده، واقعی بوده و مخاطب را با تاریخ آشنا می‌کند.
نکات منفی ندارد

قوت ادبی

داستان ساده و روان برای نوجوانان نوشته شده است. از آرایه ها و ابزارهای ادبی کمی در متن استفاده شده است که نقطه مبهمی برای مخاطب باقی نمی‌گذارد.

ویژگی های ظاهری

خط درشت، تعداد کم خطوط در یک صفحه، تعداد زیاد تصاویر، نثر ساده و روان و توضیحات کافی این کتاب را مناسب گروه سنی آخر دبستان می‌سازد. سبک تصویرگری به نحوی است که تصاویر پا به پای داستان جلو می‌آید و به صورت مستقل بخشی از داستان را روایت می کند.

مخاطب خاص

داستان ساده و روان برای نوجوانان نوشته شده است. از آرایه ها و ابزارهای ادبی کمی در متن استفاده شده است که نقطه مبهمی برای مخاطب باقی نمی‌گذارد.
سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول