نام ارزیاب سیده زهرا ارجائی
تاریخ ارزیابی 1402.09.26

| پرواز درناها |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب داستان بلند
نویسنده داوود غفارزادگان
گروه سنی +7
انتشارات نیستان
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 120
شماره و سال آخرین چاپ چاپ دوازدهم (اول ناشر) 1396
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 5

توضیحات اجمالی

ابراهیم نوجوان اهل روستای خاتون کندی است و پدرش از ریش سفیدان روستاست. او و دوستانش هرروز به روستای مجاور، یعنی گوی قلعه میروند تا در کلاس درس حاضر شوند اما از وقتی دعوای بزرگترهای دو روستا بر سر آب بالا میگیرد، بچه های گوی قلعه شروع میکنند به ازار و اذیت او و دوستانش. همین اتفاق باعث میشود که همه به این فکر بیفتند که در روستای خودشان یک مدرسه داشته باشند، اما سختیهای این کار بیش از چیری که فکر میکنند و انتظارش را داشتند، بود.

نکات مثبت و منفی

همبستگی اهالی روستای خاتون کندی با هم در حل مشکلات بی تفاوت نبودن نسبت به یکدیگر تاکید به اینکه وقتی قرار است کاری را شروع کنید یا چیزی را بنویسید، «بسم الله الرحمن الرحیم» را فراموش نکنید بچه ها برای حل مشکلات خود به بزرگترها مراجعه میکنند و از انها راهنمایی میخواهند. کمک اهالی گوی قلعه به ابراهیم و دوستانش با وجود اختلافات زیادی که بین مردم دو روستا وجود دارد
شیخ روستا که فرد مومن و محترمی است، بداخلاق و بی حوصله است و با توهین با ابراهیم صحبت میکند گیر افتادن بچه ها در معدن عبارات و کلمات بی ادبانه در طول داستان: صفحه 6: گورتان را گم کنید صفحه 12: گور بابای مدرسه صفحه 13: همه که مثل این آشغال کله ها نامرد نیستند صفحه 18: پس شماها کدام جهنمی بودید؟ صفحه 40: پسره ملعون بی سواد صفحه 60: سهم مرا هم که زهرمار کردید صفحه 82: بدمسب

قوت ادبی

در انتهای کتاب، معنای بعضی اصطلاحات و کلماتی که در کتاب به کار رفته اورده شده است اما در متن داستان، اشاره ای به اینکه معنای این واژگان در انتهای کتاب، وجود دارد، نشده است.

ویژگی های ظاهری

متن داستان فاقد تصویر است پاورقی دوم صفحه 43 در صفحه 44 درج شده است.

مخاطب خاص

در انتهای کتاب، معنای بعضی اصطلاحات و کلماتی که در کتاب به کار رفته اورده شده است اما در متن داستان، اشاره ای به اینکه معنای این واژگان در انتهای کتاب، وجود دارد، نشده است.
سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول