نام ارزیاب راضیه بابایی
تاریخ ارزیابی

| نگهبان سرو |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب
نویسنده فاطمه نفری
گروه سنی +7
انتشارات جمکران
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 83
شماره و سال آخرین چاپ چاپ دوم 1401
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 5

توضیحات اجمالی

نگهبان سرو داستان خانواده‌ی یک جنگل‌بان است که مشکلات مالی فراوانی دارند. سپهر پسر اول خانواده، 17 ساله، راوی داستان است. او سیم کشی برقی ساختمان را از دایی آموخته است و به خانواده کمک مالی می‌کند. روزی پدر سپهر متوجه می شود که قاچاقچیان قصد بریدن درخت کهنسال سرو را دارد.او به جنگل می رود .در ادامه ی داستان سپهر دنبال پدر می رود و درگیر ماجراهایی می‌شوند.

نکات مثبت و منفی

این کتاب به اسطوره های ایرانی، معرفی آنها و بیان قصه هایی که در افسانه های ایرانی وجود دارد، می پردازد و به درخت سرو که نماد آزادگی و سر بلندی است، پرداخته و توضیح دقیق آن را در پاورقی کتاب آورده است. الگوهای مثبت رفتاری در خانواده و وظایفی را که فرزندان در قبال خانواده دارند، نشان می دهد. و شخصیتها مواجهه ای واقع بینانه با اتفاقات ناگوار دارند و با ذکر دلایل ایجاد مشکلات، بدون اینکه گرفتار نا امیدی و انفعال شوند، برای رفع مشکل تلاش می کنند. همچنین نمایش رابطه ی سالم و عاطفی میان خواهر محمد و سپهر را نشان می دهد و به همدلی و مواسات بین اهالی روستا توجه می کند.
نکات منفی ندارد

قوت ادبی

کتاب از نظر زبان داستان مشکلی ندارد و دایره واژگان با سن مخاطب هماهنگ است. ساختار داستانی و ابزار آن به خوبی در خدمت داستان به کار رفته است.

ویژگی های ظاهری

مخاطب خاص

کتاب از نظر زبان داستان مشکلی ندارد و دایره واژگان با سن مخاطب هماهنگ است. ساختار داستانی و ابزار آن به خوبی در خدمت داستان به کار رفته است.
سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول