نام ارزیاب راضیه بابایی
تاریخ ارزیابی

| فوتبال در فصل شکار |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب
نویسنده مژگان کلهر
گروه سنی +7
انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 64
شماره و سال آخرین چاپ چاپ اول 1401
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 1

توضیحات اجمالی

داستان کتاب در مورد دختری 13 ساله به نام بهار است که در یک مجتمع بزرگ مسکونی زندگی می کند. او به فوتبال بسیار علاقه دارد و با سایر دختران تیمی تشکیل داده و داخل زمین چمن مجتمع بازی می کنند. پدرش کارمند اداره محیط زیست است و به مسائل مربوط به طبیعت و حیوانات و حذف آلودگی ها از محیط زیست اهتمام دارد. یکی از دوستان بهار سنجاب نایابی را در قفس می اندازد و این مسئله باعث شروع ماجراهایی بین بهار، بچه ها و پدرش می گردد…

نکات مثبت و منفی

توجه به محیط زیست که موضوع اصلی کتاب است. توجه به جمع کردن زباله از طبیعت، تفکیک زباله‌ی تر و خشک و همچنین حفاظت از گونه های نادر حیوانات و تلاش برای باز گرداندن آنها به زیست بوم اصلی و….از مواردی مثبتی است که داستان به آنها اشاره می کند. از طرفی مسئولیت پذیری شخصیت اصلی داستان در قبال خانواده و تلاش برای بهبود روابط آنها نیز در کتاب برجسته است.کار گروهی و منفعل نبودن شخصیت در برابر اجتماعی که در آن زندگی می کند و تلاش برای احقاق حق خود و دیگران برای مخاطب نوجوان آموزنده است. شخصیت بهار با دوستانش همدل و یکرنگ است و برای حل مشکل آنها تلاش می کند و نسبت به ارتباط مناسب با دوستانش بی توجه نیست.
نوجوانان دختر و پسر همبازی در این کتاب باید به رعایت حدود و چهارچوب های دینی پایبند باشند.اما بچه ها در حین بازی دست روی شانه یا پشت یکدیگر می گذارند .البته این بخش ها جنبه ی جنسی ندارد اما برای مخاطب نوجوان که به جزییات روابط توجه می کند از نظر تربیتی تاثیر منفی دارد. یا در مورد حجاب شخصیت برای فوتبال بازی کردن کلاه به سر می گذارد و مادر او را فقط به علت تذکری که ممکن است دیگران، او را نهی می کند. در صورتی که حجاب برای دختری 13 ساله واجب است و حفظ آن به نظر دیگران وابسته نیست. در واقع نوع استدلال و مواجهه مادر با حفظ حجاب در پذیرش این دستور الهی، مناسب نیست.با وجود نکات مثبت و امید آفرین در مورد نوجوانان، نوع حرف زدن بهار با پسرها، نوع بازی انتخابی و مور علاقه بهار در خانه ای که پدر و مادر هم فوتبالی نیستند، مصداق رفتارهای پسرانه ی بهار است که از الگوی رفتاردخترانه دور است.

قوت ادبی

ویژگی های ظاهری

مخاطب خاص

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول