نام ارزیاب راضیه بابایی
تاریخ ارزیابی 1402/7/24

| روح عزیز |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب رمان
نویسنده مینو کریم زاده
گروه سنی +15
انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
قطع کتاب 14 در 20.5 سانتیمتر
تعداد صفحات 204
شماره و سال آخرین چاپ چاپ اول 1398
موضوع کتاب سبک زندگی, خانواده, اخلاقی
بهره های تربیتی مسئولیت پذیری, هویت خانوادگی, ارتباط موثر, اخلاقی
امتیاز کتاب 4

توضیحات اجمالی

نزدیک عید نوروز است. مادر از پسر نوجوانش می خواهد در خانه تکانی به او کمک کند .پسر کمک به مادر را به بعد موکول می کند .اما وقتی به خانه باز می گردد با پیکر بیهوش مادر مواجه می شود…..

نکات مثبت و منفی

در کتاب روح عزیز شخصیت ها به دقت و با جزییات پرداخته شده اند. نویسنده شناخت خوبی از دنیای نوجوان و مشکلات درونی آنها دارد. پایان داستان مناسب حال و هوای نوجوانی است. همچنین صمیمیتی ستودنی بین نوجوان و مادرش وجود دارد. کتاب برای نوجوانانی که حس می‌کنند برای انجام هرکاری باید مستقل عمل کنند و نیازی به مشورت با والدین ندارند، راهگشاست.آنها یاد می‌گیرند از طریق گفتگو و صحبت با والدین، غم ،افسردگی و خشم درونی انباشته ی خود را تخلیه کنند و به راه حلی برسند. زبان داستان به زبان نوجوان امروز نزدیک است. فهم داستان ساده است. دیالوگها و متن شفاف هستند. تصویر سازی ها خلاقانه است. پیرنگ و چهار چوب علی و معلولی درست اجرا شده است. داستان زیاده گویی ندارد و قلم نویسنده قوی است.
زبان راوی نوجوان پسر، در بعضی موارد دخترانه است. لحن صحبت یکی از اقوام با نوجوان به نحوی است که ممکن است اعتراض پسر را بر انگیزد. علاوه بر این پختکی کلام و زبان راوی به شخصیتی بزرگتر از 13 ساله می خورد. در متن کتاب از زبان یکی از بزرگسالان که نقش کلیدی در پیشبرد داستان دارد، جمله‌ی نا مناسبی در وصف بچه داشتن ذکر شده است. همچنین شخصیت های دختر و پسر نوجوان، در ساعت سه نیمه شب به یکدیگر پیامک می دهند و به گفتگو می پردازند. زمان پیامک دادن آن دو به هم، نکته نا مناسب تربیتی است.

قوت ادبی

زبان داستان به زبان نوجوان امروز نزدیک است. فهم داستان ساده است. دیالوگها و متن شفاف هستند. تصویر سازی ها خلاقانه است. پیرنگ و چهار چوب علی و معلولی درست اجرا شده است. داستان زیاده گویی ندارد و قلم نویسنده قوی است.

ویژگی های ظاهری

کتاب قطع مناسبی دارد. صحافی کتاب برای خواندن مکرر دوام دارد. جلد معمولی است و جا دارد ارتباط بیشتری با محتوای کتاب داشته باشد. پشت کتاب هم خلاصه ای از کتاب یا معرفی نویسنده چاپ نشده است. فقط فاصله خطوط کم هستند و فونت کار درشت تر باشد بهتر است

مخاطب خاص

نوجوانانی که دچار عذاب وجدان و احساس گناه از عملکرد خود هستند.
سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول