نام ارزیاب سیده زهرا ارجائی
تاریخ ارزیابی 1402.06.18

| تونل سوم |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب داستان بلند
نویسنده فاطمه الیاسی
گروه سنی +7
انتشارات شهید کاظمی
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 173
شماره و سال آخرین چاپ چاپ دوم 1401
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 4

توضیحات اجمالی

تونل سوم بازنمایی مبارزات انقلابی در بهمن 57 است. وحید نوجوان دانش اموزی است که هیچ کجا مورد توجه نیست و همه او را بچه ای خرابکار و پردردسر میدانند. او ناخواسته و ندانسته برای مامورین ساواک کاری انجام میدهد در حالی که دلش با انقلاب است….

نکات مثبت و منفی

ارتباط خوب وحید با برادر بزرگترش، پذیرش وحید در جمعی دوستانه و احترام به او، توجه به قضاوت اشتباه در مورد آدم ها و لزوم عذرخواهی و حل مسئله، پر رنگ بودن اصول اخلاقی و اعتقادی و تقیدات دینی در روابط اجتماعی و حساس بودن به جان مردم در جریان حوادث و اتفاقات، از موارد مثبتی است که در کتاب تونل سوم وجود دارد.
مکالمات به دور از ادب در بعضی قسمتهای داستان به چشم میخورد. همچنین ارتباط مادر و پدر وحید با او به گونه ای است که گاهی احساس می‌شود به وحید بی توجهی می‌کنند یا سختگیری بیش از حد نسبت به او دارند نویسنده در داستان، تنها عاملی که افراد را به سوی انقلاب می‌کشاند، بی حجابی معرفی می‌کند و نویسنده هیچ عامل محرک دیگری را برای پیوستن به جریان انقلاب، به تصویر نمی‌کشد. عده از مردم آن زمان با دلایلی سطحی به جریان انقلاب پیوستند، اما خلاصه کردن علت انقلاب مردم ایران در این موضوع، اجحافی بزرگ است. به همین دلیل کتاب تصویر درستی از انقلاب اسلامی به مخاطب نخواهد داد.

قوت ادبی

ویژگی های ظاهری

مخاطب خاص

سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول