نام ارزیاب سیده زهرا ارجائی
تاریخ ارزیابی 1402.06.18

| باغ کیانوش |

شناسنامه کتاب

نوع کتاب داستان بلند
نویسنده علی اصغر عزتی پاک
گروه سنی +7
انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 115
شماره و سال آخرین چاپ چاپ هفتم 1397
موضوع کتاب
بهره های تربیتی
امتیاز کتاب 1

توضیحات اجمالی

عباس و حمزه دو نوجوان روستایی در غرب کشور هستند که روز عروسی پسر یکی از باغداران، تصمیم می‌گیرند به باغ او رفته و خود را مهمان محصولات خوشمزه باغ او کنند. در این حین کیانوش( صاحب باغ) سر می رسد. زمانی که کیانوش در حال تنبیه بچه‌ها بوده، یک هواپیمای جنگی سقوط می کند. عباس و حمزه فرصت را مناسب دیده و فرار می‌کنند. بچه ها در همان حوالی هستند که متوجه می‌شوند خلبان هواپیما در باغ کیانوش فرود آمده است و کیانوش را به اسارت گرفته است. تلاشهای حمزه و عباس برای نجات کیانوش ماجراهای بعدی کتاب را رقم می‌زند.

نکات مثبت و منفی

توجه به انسانیت و رفتار درست، جبران اشتباه و همدلی و همبستگی روستاییان در بحران‌ها، از نقاط قوت اثر هستند.
دزدی بچه ها از باغ کیانوش و گفتگوی شخصیتهای داستان با الفاظ بی‌ادبانه از نقاط ضعف اثر است. بعضی بخش‌ها ممکن است کمی وحشت آفرین باشد( مثل زندانی کردن کیانوش توسط خلبان دشمن) و روحیه خوانندگان حساس را آزرده کند. همچنین گره گشایی پایانی کتاب تصنعی به نظر می‌رسد و اصطلاحات محلی و ناآشنای داستان، در پاورقی معنی نشده است و مخاطب با توجه به روند داستان معنی آن را حدس می‌زند.( مثل حلقه‌ی چوبی یا سرنا و سرناچی)

قوت ادبی

نویسنده دو خط روایی مختلف را در داستان آورده است؛ داستان اصلی و ماجرایی که حمزه از خاطره گویی های پدربزرگش به یاد می آورد.که در انتهای داستان به خوبی به هم مرتبط شده است.

ویژگی های ظاهری

مخاطب خاص

نویسنده دو خط روایی مختلف را در داستان آورده است؛ داستان اصلی و ماجرایی که حمزه از خاطره گویی های پدربزرگش به یاد می آورد.که در انتهای داستان به خوبی به هم مرتبط شده است.
سبد خرید
فروشگاه
0 موارد محصول